Monday 15 October 2012

Rancangan Pengajaran harian-Teori Pelbagai Kecerdasan


PERANCANGAN / STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN ( Kecerdasan Pelbagai )

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : Tahun 3
Tajuk : Binatang Peliharaan
Masa : 60 minit
Objektif : Pada akhir pelajaran, murid-murid akan dapat:
                i)Bercerita tentang binatang peliharaan.
                ii) Membaca teks mudah dengan sebutan dan intonasi yang betul.


LANGKAH


AKTIVITI PENGAJARAN

KECERDASAN PELBAGAI



Set Induksi
Murid diperdengarkan lagu “ Anak Ikan “ oleh guru.

Murid diminta menyanyikan lagu “Anak Ikan “ dengan gerakan bebas dan berpandu.

-          Kecerdasan Muzikal
-          Kecerdasan Kinestetik



Langkah 1
Murid diminta menceritakan tentang binatang peliharaan masing-masing.

Secara rawak, murid yang terpilih akan cuba bercerita tentang binatang peliharaan yang dipelihara dirumah.
-          Kecerdasan Interpersonal
-          Verbal linguistik




Langkah 2
Guru menyediakan sebuah petikan mudah mengenai binatang peliharaan.

Setiap murid akan membaca petikan tersebut dengan intonasi yang kuat secara bersama-sama.




-          Kecerdasan Verbal Linguistik


Langkah 3
Murid diminta membina karangan  yang mudah mengenai binatang peliharaan masing-masing di rumah.

-          Kecerdasan verbal Linguistik
-          Naturalis



Langkah 4
Murid diminta mewarnakan gambar binatang yang dibekalkan oleh guru.


-          Kecerdasan visual Ruang



Penutup
Murid menyanyikan semula lagu “ Anak Ikan “ bersama-sama sambil melakukan gerakan bebas dengan iringan keyboard oleh guru.


-  Kecerdasan Muzikal
-  Kecerdasan Kinestetik.

Rancangan Pengajaran Harian-Didik Hibur

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA  MELAYU (DIDIK HIBUR)

Matapelajaran: Bahasa Melayu
Kelasa : Tahun 2 Bestari
Masa: 10.30-11.30 Pagi
Tema: Pertanian
Tajuk: Buah-Buahan Tempatan
Standard Kandungan: 4.1- Menyebut dan memahami unsur  seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur.
Standard: 4.1.1- Menyebut sukukata lagu dengan jelas melalui nyanyian secara didik hibur.
Objektif: Pada akhir P@p, murid-murid akan dapat:-
1.       Menyebut senikata lagu dengan jelas melalui nyanyian.
2.       Menamakan buah-buahan tempatan.

Langkah
Isi pelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Catatan

Set induksi
( 5 Minit )

Buah-buahan Tempatan
-          Rambutan
-          Cempedak
-          Ciku
-          Manggis
-          Langsat
-          Rambutan
-          pulasan

1)Guru berlakon sebagai penjual buah-buahan.

2)Murid tampil membeli buah yang dibawa guru.

3) Murid diminta menyebut nama  buah-buahan yang ingin dibeli oleh mereka.


BBB

-buah-buahan asli atau tiruan.

TKP
Interpersonal

Langkah 1
( 10 minit)
Lagu buah-buahan tempatan
1)Murid menonton video lagu tentang buah-buahan tempatan.

2)Murid melihat senikata lagu yang dipaparkan pada skrin.

3)Murid menyebut senikata lagu dengan jelas secara kelas.

BBB

-carta lagu
-skrin
-LCD
Langkah 2
( 15 minit )
Senikata lagu dan muzik
1)Murid manyanyikan lagu dengan bimbingan guru.

2)Murid diminta menyanyi berdasarkan senikata lagu dengan jelas secara kelas, kumpulan dan individu.

BBB

-carta lagu
-skrin
-LCD

TKP
-Verbal Linguistik
-Kecerdasan Muzikal
Langkah 3
( 15 minit )
Lakonan jual beli mengikut kumpulan.
1)Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.

2)Setiap kumpulan dikehendaki menjalankan aktiviti jual beli sambil menyanyi lirik lagu melalui lakonan.
BBB

-Buahan tiruan/asli
-kad gambar

TKP
-Interpersonal
Langkah 4
( 10 minit )
Nama buah-buahan
Latihan pengayaan:
1)Murid diminta klik pada gambar atau perkataan yang betul dalam latihan yang dipaparkan pada slaid.

Latihan pemulihan:
2)Murid diminta menyatakan jenis buah-buahan yang terdapat dalam senikata lagu berdasarkan jawapan diberi.

3)Murid diminta lengkapkan senikata lagu buah-buahan tempatan.


BBB

-slaid
-lembaran kerja

-Kemahiran berfikir
-menjana idea
Penutup
( 5 minit )
Nyanyian dan gerakan bebas.
1)Murid diminta menyanyi semula lagu “Buah-Buahan tempatan” sambil bergerak bebas.
BBB
-senikata lagu
TKP
-Muzikal
-kinestetik





Sunday 7 October 2012

Rancangan Pengajaran Bahasa Melayu.




RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU


Mata Pelajaran          : Bahasa Malayu
Tahun                         : 3 Naim
Bilangan Murid         : 25 Orang
Tarikh                         :11 September 2012
Hari                             : Khamis
Masa                           : 11.15 pg - 12.15 pg (60 minit)
Tema                          : Kesenian dan Kebudayaan
Tajuk                          : Seloka Pak Kaduk

Objektif Pengajaran
Pada akhir pelajaran, murid akan dapat :

1.    Membaca tiga ayat mudah dalam petikan seloka dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
2.    Menjelaskan dua maklumat dan isi yang diperoleh secara jelas dan tersusun.
3.    Menjelaskan maksud seloka yang di ajar

Hasil Pembelajaran
Fokus Utama :
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
            Aras 3 (i) : Membaca teks seloka dengan sebutan dan  intonasi yang betul.

Pengisian Kurikulum            :Ilmu- seni visual
Nilai – kerjasama,  yakin diri, inkuiri (rasa ingin tahu)
KBT –Kemahiran berfikir, Belajar, kemahiran lokomoto, Verbal linguistik , visual ruang

Bahan Bantu Belajar            :Lirik lagu Pak Kaduksampul surat, kad huruf, gambar, kad manila, Lembaran kerja, buku teks,

Pengetahuan Sedia Ada      :1) Murid pernah mendengar cerita Pak Kaduk .



Sistem Bahasa                   :Tatabahasa – Ayat penyata, kata berimbuhan 
                                               Kosa Kata –  menongkah, berpuput


Prosedur Pengajaran


Langkah

Isi pelajaran

Aktiviti P&P

Catatan

Set induksi
(5 minit)

Tayangan Video Cerita tentang Pak Kaduk

1)    Murid menonton video cerita Pak Kaduk
2)     Murid bersoal jawab tentang cerita tersebut

BBB
Video Pak Kaduk
LCD

Nilai
-inkuiri

Langkah 1
 (10 minit)

Teks Seloka Pak Kaduk

1)    Guru mengedar teks Seloka Pak Kaduk kepada murid
2)    Murid diminta membaca teks tersebut secara individu dengan intonasi yang betul

BBB
-Teks Seloka Pak Kaduk

TKP
- verbal linguistik

Langkah 2
( 20 minit )

Aktiviti Kumpulan:

Mencari perkataan berimbuhan  

tergadai
dicurahkan
kebuluran
kematian

1)    Secara berkumpulan, murid diedarkan dengan petikan seloka.
2)    Murid diminta mengenalpasti perkataan berimbuhan yang terdapat dalam teks
3)    Setiap kumpulan diminta membentangkan hasil yang diperolehi
4)    Membaca perkataan berimbuhan yang diperolehi

KBT
- berfikir
-verbal linguistik

Nilai
- kerjasama
-yakin diri


BBB
Lembaran petikan


Langkah 3
( 20  minit)
1)      Membina ayat mudah
1)    Murid diminta membina ayat mudah berdasarkan perkataan berimbuhan di kertas mahjung
2)    Setiap kumpulan akan membentangkan ( membaca ) ayat yang dibina
KBT
- berfikir
-verbal linguistik

Nilai
-yakin diri

BBB
-kertas mahjung


Penutup
(5 minit)

Penutup sosial

Nyanyian Seloka Pak Kaduk
Dengan iringan muzik
Penutup kognitif
1)       Guru dan murid menyanyikan Seloka Pak Kaduk dengan iringan muzik
2)       Guru membuat rumusan dan penerapan nilai murni tentang cerita Pak Kaduk


BBB
- Lirik Seloka Pak kaduk